Home

Poczekaj!

Katarzyna Dobrzyńska

batbay– Czy potrzebny ci nowy piórnik, plecak, komórka…

– Czy potrzebujesz tego, co jest reklamowane?

– A może przydałaby się także refleksja nad tym, czy to, czego bardzo pragniesz w danej chwili jest naprawdę potrzebne?

– „Policz do 10” – zamiast wybuchnąć gniewem i tupać nogami. Silne uczucia mogą być cenne, jeśli staramy się je dobrze ukierunkowywać. Mieć uczucia i cierpliwość to najlepszy sposób, aby osiągnąć zamierzony cel.

– Warto akceptować przeciwności i oczekiwać z optymizmem owoców swoich wysiłków. Może dzięki trudnym sytuacjom, dłuższej chorobie, docinkom kolegów z klasy, uda ci się czegoś się nauczyć – nie poddawać się zniechęceniu, nie narzekać i działać zamiast mieć pretensje do wszystkich.

dajKiedy pojawiło się na świecie moje pierwsze dziecko, postanowiłam, po przeczytaniu kilku dobrych poradników o wychowaniu, że dołożę wszelkich starań, aby nie było rozpieszczone. Z założenia czekałam kilka minut zanim podeszłam do łóżeczka, w którym płakał mój nowonarodzony, nie kupowałam batonów ani lizaków „na zawołanie”, starałam się być głucha na wszelkie „chcę – natychmiast”. I choć z upływem lat i pojawianiem się kolejnych dzieci, moje matczyne serce stało się bardziej miękkie i wiem już, że u Babci można zjeść cukierki nawet przed obiadem, to wciąż zdecydowanie opowiadam się za „nierozpieszczaniem”.

pieniążkiZmienił się model rodziny. Dawniej dzieci pomagały w miarę swoich sił w obowiązkach domowych, opiekowały się młodszym rodzeństwem i to było dla wszystkich oczywiste. Teraz  stawiają się często w pozycji „konsumentów”, korzystających jedynie z dóbr i środków wypracowanych przez rodziców. Nie są przyzwyczajone do oczekiwania, bardzo często wymuszają na nas dorosłych natychmiastowe spełnienie swoich pragnień. A przecież cierpliwe oczekiwanie jest częścią odpowiedzialnego, dorosłego życia, w które wpisana jest umiejętność panowania nad sobą. Wspaniale jest nauczyć dzieci smakowania szczęścia, które jest w oczekiwaniu. Dzieci, które we wczesnym dzieciństwie nabyły umiejętność oczekiwania, jako dorośli mają większą zdolność osiągnięcia sukcesów w relacjach rodzinnych, społecznych, zawodowych. Gdy będą się o nią starać już teraz, później, gdy postawią sobie jakieś trudniejsze cele, będą wystarczająco cierpliwe, aby je zrealizować.

Podobnie jak w przypadku innych cnót „trening cierpliwości” odbywa się w zwyczajnych okolicznościach życia. „Poczekaj na swoją kolej” – przypominamy, kiedy dziecko gra w jakąś grę, chce zabrać głos na lekcji, kiedy starsi rozmawiają, przy obiedzie, przy wchodzeniu do klasy, w kolejce w sklepie itp. Pomagamy dzieciom doprowadzać do końca to, co rozpoczęły i nie przerywać przed zakończeniem. Zachęca my, by nie przerzucać się z zainteresowaniem z jednego na drugie i wypełniać obowiązki szkolne i domowe nie byle jak, ale ze szczerym pragnieniem zrobienia ich jak najlepiej.

kaczuszkiW czasach, gdy wiele rzeczy, począwszy od jedzenia aż po styl życia,  jest w wersji „light” – bez wysiłku i bez smaku – warto, wbrew modzie, stawiać dzieci w sytuacjach „trudnych”. Pokonanie przeciwności daje dziecku poczucie, że jest silne, wiele od niego zależy i nie pokona go byle trudność. Przeciwnie rozpieszczony maluch, napotykając nawet na błahą przeszkodę – wybucha płaczem, rzuca się na podłogę lub gdy starszy, wybiega z pokoju i trzaska drzwiami. Przywykł bowiem do komfortu – natychmiastowego spełniania zachcianek i kroczenia po „drodze usłanej różami” – nieustannej zabawy, wygody, smakołyków na żądanie, modnych zabawek czy gadżetów elektronicznych. Życie pozbawione wygodnictwa wzmacnia dziecko. Przyzwyczaja się ono do sytuacji braku i z czasem nie jest on już dla niego taki uciążliwy. Dzieci nie rozwijają się przez to, że żyją w klimacie „mówisz – masz”, ale przez to, że potrafią i chcą troszczyć się o innych.

na plecachW tych adwentowych tygodniach szczególnie starajmy się o cierpliwość w różnych sytuacjach, wychodząc z założenia, że ten wysiłek przyniesie kiedyś efekt – w postaci dobra dla nas samych, dla innych ludzi lub chwały Bożej.

Katarzyna Dobrzyńska