Home

Uśmiech Błogosławionego

Katarzyna Dobrzyńska

Alvaro 3W czasie swojej drugiej wizyty w Polsce, w kwietniu 91 roku, Alvaro del Portillio spotkał się z kilkoma małżeństwami. Wraz z mężem mieliśmy wtedy okazję osobistej rozmowy z przyszłym Błogosławionym. Wtedy nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy z tego, z jak wyjątkową – świętą – osobą będziemy rozmawiać i jak ważne będzie to spotkanie.

Alvaro 4

Bł. Alvaro del Portillio

W umówionym dniu czekaliśmy w saloniku, w jednym z ośrodków Opus Dei w Warszawie. Po chwili wszedł ksiądz Alvaro. Poprosił, abyśmy opowiedzieli nieco o sobie, mogliśmy też zadać mu pytania. Później mówił nam o małżeństwie i o tym, jak ważne są w nim dzieci, jeśli Bóg zechce nimi małżonków pobłogosławić. Na koniec zapytał: „Czy wiesz jak ma na imię twoja droga do świętości?”. Byłam zaskoczona i nie wiedziałam co odpowiedzieć. Ksiądz Alvaro powiedział poważnie: „Ma imię twojego męża”. Kiedy zadał to samo pytanie mojemu mężowi, ten nie miał już kłopotów z odpowiedzią. Nigdy nie zapomnę tamtego spotkania, skupionego spojrzenia, ciepłego uśmiechu, wymagających słów i serdeczności.

Alvaro 1Uśmiechnięta twarz biskupa Alvaro del Portillo, znana nam ze zdjęć i obrazka z modlitwą za jego wstawiennictwem, promieniuje ojcostwem. Delikatny uśmiech i skupione spojrzenie pozwala odczuć troskę i życzliwość, choć jednocześnie są w jakiś sposób wymagające. Cechą charakteryzującą dobrego ojca jest właśnie miłość, która stawia wymagania. Nowemu Błogosławionemu warto powierzać wiele codziennych spraw – rodzinę, sprawy zawodowe, szczególnie te związane z relacjami miedzy ludźmi. Błogosławiony Alvaro pomaga zawsze, także w sprawach „technicznych”. Był przecież inżynierem i doktorem w trzech specjalizacjach (inżynierii lądowej, historii i prawie kanonicznym). Jego orędownictwo jest bardzo skuteczne – warto spróbować!

Św. Josemaria i Bł. Alvaro

Św. Josemaria i Bł. Alvaro

27 września odbyła się  w Madrycie beatyfikacja bpa Álvaro del Portillo, pierwszego następcy św. Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. Uroczystość zgromadziła ponad 200 tysięcy osób ze wszystkich kontynentów. Przy ołtarzu obecnych było 320 kapłanów, liczni biskupi i kardynałowie, wśród nich był kardynał Angelo Amato, który przewodniczył celebracji. Odczytany został list papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zawarł piękny komentarz aktu strzelistego, często powtarzanego przez Błogosławionego: „Dziękuję, przepraszam, pomagaj mi bardziej”.

Alvaro i JPII

Św. Jan Paweł II i Bł. Alvaro

Bp Álvaro oddał się całkowicie na wierną służbę Kościołowi. Spełniał liczne i odpowiedzialne zadania, które powierzała mu Stolica Apostolska, zwłaszcza podczas Soboru Watykańskiego II. W 1982 r. św. Jan Paweł II ustanawiając Opus Dei jako Prałaturę Personalną, mianował Álvaro del Portillo pierwszym Prałatem tej instytucji, a w 1991 r. udzielił mu sakry biskupiej. W roku 1989, spełniając życzenie św. Jana Pawła II, przyszły Błogosławiony zdecydował o rozpoczęciu pracy apostolskiej Opus Dei w Polsce. Kilka razy odwiedził nasz kraj, po raz pierwszy w 1979 roku.

Katarzyna Dobrzyńska