Home

Zatrzymaj się

Katarzyna Dobrzyńska

– Mamusiu, posłuchaj, dzisiaj w szkole…

– Poczekaj, kochanie, za chwilę mi powiesz…

– Mamo wiesz, to naprawdę ważne…

– Porozmawiamy później, teraz muszę sprawdzić maile…

Alessandra Ambrosio 4Ileż to razy powtarza się taki dialog. Ciągle się spieszymy, gonimy za czymś, co nie może ani chwili poczekać. Gdy ktoś poprosi o rozmowę, unikamy go jak natręta, myśląc o tym, co właśnie powinnyśmy wykonać.

A przecież są w życiu rzeczy ważne – te których naprawdę nie wolno zaniedbać. Niestety są także sprawy pilne, które poprzez swoją „nagłość” wkradają się na pierwsze miejsca na liście priorytetów. Także im trzeba poświęcić czas, jednak waga tych spraw jest zdecydowanie niższa. Jak ważne jest by rzeczy ważnych nie zaniedbywać – przekonujemy się zwykle po czasie, gdy często jest już za późno.

Te najważniejsze sprawy to rodzina, miłość, budowanie małżeńskich więzi i czas poświęcony dzieciom. Sprawy zawodowe, obowiązki domowe, zakupy, telefony, to sprawy pilne, ale przecież „nie tak ważne”. Jeśli wyobrazilibyśmy sobie, że został nam tylko tydzień życia, czy poświęcilibyśmy go w całości na polepszanie wyników firmy, czy raczej na przebywanie i rozmowy z najbliższymi?

„Zatrzymaj się” – to motto, które może towarzyszyć przeżywaniu Wielkanocnych Świąt. Życie przemija nieuchronnie i wielką sztuką jest umieć dostrzec to, co naprawdę ważne, zatrzymać się, aby usłyszeć innych. Skupić się, słuchać, zastanowić nad ich słowami. Zapomnieć przez chwilę o tym, co właśnie w tej chwili mógłbym robić i cierpliwie, bez przerywania, wysłuchać drugiego człowieka. Także tych jego myśli, które są ukryte między słowami.

Tosia 4Dzieci, którym nie poświęca się czasu na rozmowę, przestają wierzyć, że mają coś ważnego do powiedzenia. Czują się niesłuchane i lekceważone. Same także nie uczą się słuchać, a to jest przecież nieodzownym elementem dialogu.

Przekazanie dzieciom cennej umiejętności rozmawiania to ważne zadanie dla rodziców. Pomaga w tym odpowiedni klimat skupienia i wyciszenia, lepiej wtedy wyłączyć komputer czy telewizor.

Świąteczny czas może być wspaniałą okazją do spokojnej rozmowy o sprawach najważniejszych, dialogiem, który zaowocuje głębokim porozumieniem, przyjaźnią i miłością.

Katarzyna Dobrzyńska